A francia fogyasztóvédelmi szervezet, az UFC Que Choisir tegnap kiadott közleménye a saját laborjukban végzett tesztek eredményei alapján felszólítja az európai hatóságokat a csecsemőknek szánt törlőkendők és testápolók tartalmának szigorúbb szabályozására és a gyártókat arra kéri, hogy vessenek véget a felelőtlen profitszerzésnek és vonják végre vissza a veszélyes anyagokat tartalmazó termékeiket a piacról.
A felháborodás oka, hogy az erre különösképpen érzékeny célcsoportnak, a kisbabáknak szánt termékek tele vannak allergizáló vegyületekkel, vitatott antibakteriális és antioxidáns összetevőkkel, melyek mérgezőek vagy hormonális zavart válthatnak ki. A legutóbbi teszt 26 törlőkendőben és 6 testapólóban mutatta ki ezeket (1). Ráadásul nem első ízben kerülnek “reflektorfénybe” ezek a termékek: egy másik fogyasztóvédelmi szervezet, a 60 million consommateurs mar korábban felhívta a figyelmet a problémára, erről írtam is itt: https://feszekalja.cafeblog.hu/2013/09/19/kola-torlokendo-vagy-ragogumi-a-mindennapi-betevo-mergunk/
A tesztelt termékek 94%-a került a valószínűleg káros kategóriába: jelentős mennyiségű allergén anyagot találtak 12 törlőkendőben és két testápolóban. Érdekesség, hogy egy “zöld”, öko-törlőkendőben volt a legtöbb, 700-szor több, mint a lista alján található konkurensekben. A phenoxyethanol, mely egy, a májra erősen toxikus konzerválószer, és melyet a hormonrendszerre gyakorolt tartósan káros hatással vádolnak, 14 törlőkendőben és 3 testápolóban volt jelen. Hat törlőkendő hosszú láncú parabéneket is tartalmazott, olyan konzerválószereket, melyek szintén a hormonrendszerre fejtenek ki káros hatást (bővebben itt írtam a parabénekről: https://feszekalja.cafeblog.hu/2013/07/05/mik-a-parabenek-feljunk-toluk-vagy-sem/). A vizsgált 34 termékből csak kettő nem tartalmazott a labor által keresett káros anyagokat (2).
Ezeknél a termékeknél a használat módja növeli az esetleges kockázatokat: a törlőkendőket naponta többször használják, gyakran irritált bőrfelületen, a kisbabák eleve vékonyabb, könnyebben átjárható bőrén. A bőr nem kerül utána leöblítésre, így ezeknek a vegyületeknek elég hosszú idő áll rendelkezésére, hogy felszívódjanak. Ráadásul ezen vegyületek egy részét a hormonháztartás felborításával vádolják, ez a fejlődés korai stádiumában (csecsemőknél) hosszabb távú következményekkel járhat a későbbi termékenység szempontjából.
A kockázatok figyelembe vételével a szakértők a csecsemőknek szánt termékek szigorúbb szabályozását sürgetik az elővigyázatosság elve alapján. A phenoxyethanol esetében például a francia szakértök (3) azt javasolják, hogy a megengedett határt szállítsák le 0,4%-ra a 3 év alattiaknak szánt termékek esetében, és hogy tiltsák be a pelenkázáshoz használt törlőkendőkben, lemosókban és krémekben. A jelen esetben tesztelt termékek fele tartalmaz phenoxyethanolt és a negyedük 0,4%-nál többet, a “csúcstartó” 0,9%-ot is! Ezt a koncentrációt a túlzottan megengedő európai szabályozásnak köszönhetjük, mely a szakértői véleményeket évről évre figyelmen kívül hagyva a termék felhasználási célcsoportjától és rendeltetésétől függetlenül 1%-ban határozta meg a megengedhető értéket.
A címkék gyakran megtévesztőek: a boltok polcain a vásárlók mindenféle megnyugtatónak szánt üzenettel találkozhatnak, mint a hipoallergén vagy bőrgyógyászatilag tesztelt, miközben éppen ezek a törlőkendők tartalmaznak jelentős mennyiségben allergiát okozó vegyületeket…
Ezen nyugtalanító eredmények alapján az UFC Que Choisir fogyasztóvédelmi szervezet a következőket javasolja:
- felhívja a szülők figyelmét, hogy jól gondoljak meg, mielőtt ezeket a termékeket használják a lehető legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldás, azaz a szappan és víz használata helyett
- felszólítja az Európai Bizottságot a fiatal gyermekeknek szánt termékek szigorúbb szabályozására és a szakértői vélemények figyelembe vételére
- kéri a gyártókat, hogy a termékeik összetételéből hagyják el a vitatott vegyületeket, ami tökéletesen lehetséges, hiszen két ilyen terméket is találtak a tesztek során.
(1) 27 törlőkendőn és 7 testápolón végzett teszt, mely a Que Choisir magazin 519-es novemberi számában jelent meg.
(2) A teszt során keresett vegyületek: propil- és butilparabén, phenoxyethanol, methylisothiazolinone és methylchloroisothiazolinone, és 26 allergizáló molekula, melyek a címkén való feltüntetése kötelező az európai normák alapján, amennyiben meghaladjak a 10 mg/kg-ot és bőrön maradó termékekről van szó.
(3) A francia Gyógyszerügyi Biztonsági Szervezet (Agence Nationale de Sécurité du Médicament) 2012. májusi ajánlása: http://www.ansm.sante.fr/var/ansm_site/storage/original/application/0b46fedc079e8bb174a40b7b6f16d04c.pdf
Források:
http://test-comparatif.quechoisir.org/lingette-classique-167783/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: