Fészekalja: Nagy dolgokról kiCSIBEn

Hogyan termelődik az anyatej?

Sokszor merül fel különböző beszélgetések során, hogy miként termelődik az anyatej, hogy lehet üresnek érzett mellből szoptatni, hogyhogy a szoptatás KÖZBEN termelődik az anyatej… Szóval gondoltam megírom ezt a kis összefoglalót a témában, és ha nem világos valami, nyugodtan kérdezzetek!

101-raisons-choisir-lallaitement-maternel-les-l-1
Az anyatej az emlőben található 15-25 tejcsatornában termelődik, melyek mindegyikének saját külön “kijárata” van a mellbimbó felszínén. Érdekesség, hogy a férfiaknak is vannak tejcsatornáik, csak nem fejlődtek ki annyira. Az ivarérett nőknél a petefészek által termelt hormonok, a prolaktin, a növekedési hormon, stb. hatására alakulnak ki a mellben lévő mirigyek, az ösztrogén hatására a tejcsatornák és a progeszteron hatására a tejet termelő sejtek, az acinusok.

image017

A terhesség alatt az ösztrogének hatására megnő a tejcsatornák hossza és a progeszteron, a prolaktin és a méhlepény által termelt laktogén hormonok hatására pedig megindul az acinusok (tejtermelő sejtek) kialakulása és megsokszorozódása.

slide-24-728

A terhesség végére összesen 6000 és 200 000 acinus alakul ki, amelyek tízesével-százasával fürtökben helyezkednek el és ezek lebénykéket alkotnak, melyek mindegyike 0,1-1 milliméteres nagyságú. Husz-negyven lebényke alkot egy lebényt egy tejcsatorna körül.

Szülés után a vérben levő ösztrogén és progeszteron szintjének hirtelen csökkenése és a prolaktin szint hirtelen emelkedése váltja ki, hogy az acinusok elkezdenek tejet termelni. Amíg az anya szoptat, az acinusok folyamatosan fejlődnek. Amikor a szoptatás abbamarad, eltűnnek és a tejcsatornák is visszafejlődnek. A következő terhességnél újrakezdődik a folyamat.

efr3

Amint láttuk, az acinus a tejtermelés “alapegysége”. Ez egy benyomódott gömb, ami egy kis tejcsatornához csatlakozik. A felszínen egy rétegben tejtermelő sejtek találhatóak. A sejtek külső felszíne számtalan  hajszálérrel van kapcsolatban. A prolaktin hatására a mellben vérbőség lép fel (ez okozza amúgy a mellek “bedurranását” a szülés után, ami nem a nagy mennyiségű tej folyománya, hanem a hirtelen vérbőség hatására kialakuló ödéma), így a hajszálerekből a tejképzéshez szükséges anyagok az acinus sejtjeibe jutnak. A sejtek ezt az alapanyagot dolgozzak fel egyrészt közvetlenül a vérből átvett alkotóanyagokkal, másrészt az alapanyagokból való szintetizálással. Az így előállított tej cseppenként az acinus “gödrébe” kerül.

img_4

Ahogy a baba szopni kezd, oxitocin szabadul fel, és az acinust körbevevő izomsejtek akcióba lépnek és összehúzódnak: ennek hatására az acinus “gödre” kiürül. Az anyatej átkerül a tejcsatornába. Az oxitocin az egész tejcsatorna mentén az izmok összehúzódását idézi elő egy perisztaltikus mozgás formájában, ez továbbítja a tejet a “kijárat” felé és tejkilövellő reflexnek hívják. Sokan meg is érzik, a mell csípni vagy szúrni kezd vagy bizsereg és a tej hirtelen sugárban lövell elő. De az is normális, ha valaki nem érez ilyesmit, a reflex ettől még jelen van. A tejkilövellő reflex  nem azonnal, hanem a szoptatás kezdetétől számított néhány perc múlva jelentkezik.

breasttimeline4

A mellbimbón levő “kijárat” előtt egy ponton a tejcsatornák egy kicsit kibővülnek, kis üreget/tartályt képeznek, de ennek a mérete az embernél viszonylag kicsi, és csak kis mennyiségű tejet képes tárolni, ami a szoptatás legelejére elég, míg a tej termelése beindul. Az anyatej nagy része a szoptatás közben termelődik a tejkilövellő reflex hatására. Így nem is lehet a mellet “kiüríteni” és az sem fordul elő, hogy a gyakori szoptatás miatt “nincs elég tej”.

(Sajnos magyar nyelvű képeket nem találtam illusztrációnak, ezért elnézést kérek.)

Címkék: ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Judit Kun says:

    Ez a leírás azért nem egészen pontos…

  2. Csibe a fészekbôl says:

    Szivesen veszem a kiegesziteseket, en a laktacios segitoi kepzes anyagabol es az internet vonatkozo megbizhatobb oldalairol szedtem ossze, de orvosi vegzettsegem nincsen, szoval ha valami nem pontos, ird meg es javitom a cikket, meg jol jon az informacio masoknak is, biztos vagyok benne. (Nehol viszont probaltam “laikusok” szamara is erthetobbe tenni a dolgot, emiatt is lehet pontatlan, de tenyleg erdekel, hol vannak azok a pontok, ahol te gondot latsz)

  3. Niki Szalay says:

    Nekem az lenne a kérdésem,hogy csak a terhességtöl lehet elötej termelödés?mert nekem az van de ha picit megnyomom akkor jön de pici csak erre szeretném tudni a vàlaszt köszönöm elöre is


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!