Fészekalja: Nagy dolgokról kiCSIBEn

Hogyan termelődik az anyatej?

Sokszor merül fel különböző beszélgetések során, hogy miként termelődik az anyatej, hogy lehet üresnek érzett mellből szoptatni, hogyhogy a szoptatás KÖZBEN termelődik az anyatej… Szóval gondoltam megírom ezt a kis összefoglalót a témában, és ha nem világos valami, nyugodtan kérdezzetek! Az anyatej az emlőben található 15-25 tejcsatornában termelődik, melyek mindegyikének saját külön “kijárata” van a… Tovább »

Baba törlőkendők és testápolók: nem olyan ártalmatlanok!

A francia fogyasztóvédelmi szervezet, az UFC Que Choisir tegnap kiadott közleménye  a saját laborjukban végzett tesztek eredményei alapján felszólítja az európai hatóságokat a csecsemőknek szánt törlőkendők és testápolók tartalmának szigorúbb szabályozására és a gyártókat arra kéri, hogy vessenek véget a felelőtlen profitszerzésnek és vonják végre vissza a veszélyes anyagokat tartalmazó termékeiket a piacról.  A felháborodás oka, hogy az erre különösképpen érzékeny célcsoportnak, a kisbabáknak szánt termékek tele vannak allergizáló vegyületekkel, vitatott antibakteriális és antioxidáns összetevőkkel, melyek mérgezőek vagy hormonális zavart válthatnak… Tovább »

Ezer ízű anyatej

Az anya hasában természetes módon megkezdik a magzatok az ízekkel való ismerkedést: a magzatvíz íze az anya táplálkozásának függvényében változik, és a magzatvízből kortyolgatva ezt a baba megérzi. Sokkal több ízlelőbimbója van amúgy, mint egy felnőttnek, tehát kisebb koncentrációkat is intenzívebben érez. Ez amiatt is fontos, mert az ízleléshez kapcsolódó agyi kapcsolatok (szinapszisok) ennek hatására… Tovább »

Kóla, törlökendő vagy rágógumi: a mindennapi betevő mérgünk

A francia 60 million consommateurs című fogyasztóvédelmi újságban jelent meg augusztus végén egy cikk, ami felsorolja, a mindennapokban milyen bizonyítottan mérgező hatású vagy rákkeltő anyagokat fogyasztunk el teljesen jóhiszeműen. A száz felsorolt márkából/árucikkből szemezgettem néhányat, értek meglepetések!  Az édes ételek többségében megtalálható egy valószínűleg rákkeltő hatású színezék, az E150D karamell-színezék. Az IARC (International Agency for… Tovább »

Meg kell tömni tápszerrel, hogy aludjon?

A kisbaba alvása láthatóan-hallhatóan nagyon foglalkoztatja a környezetet, a családtól, anyatársaktól, védőnőtől gyakran megkapjuk a kérdést: És átalussza már az éjszakát? Mindezt gyakran a baba párhetes korától kezdve… Mintha az éjszaka átalvása a baba jó fejlődésének záloga lenne. Valójában éppen ellenkezőleg: az éjszakai ébredésekre szükség van a kisbaba agyának optimális fejlődéséhez. Ráadásul ahogy nem minden… Tovább »

Az anya ismerős, jó illata

Egy vita során merült fel nemrégiben, hogy a szoptatás mennyiben befolyásolja az anya-gyerek kapcsolatot, vajon többet ad-e a kisbabának, mint egy tápszerező, de gyakran összebújó, sokat hordozó édesanyától kapott “ingerek”. Ez elgondolkodtatott: vajon a szoptató édesanyának van-e valami sajátos “szaga”? Minden szoptatott baba érzékeli ezt? Milyen hatással van ez a babára? Miért ilyen fontosak a… Tovább »

A baba hordozása valóban jó? Mit mond a tudomány?

A baba hordozása az emberiséggel egyidős tevékenység. Az embergyerekek tulajdonképpen koraszülötten jönnek a világra, és a szüleik segítsége nélkül képtelenek helyet változtatni. Ennek oka az ember felegyenesedése és ezáltal a medence leszűkülése, illetve az emberi agy növekedése: ha az embergyerek olyan fejletten jönne világra, mint közeli rokonaink, a majmok utódjai, egyszerűen nem férne ki a… Tovább »

Mik azok a parabének? Féljünk tőlük vagy sem?

Egy csoportban feljött egy beszélgetés során, hogy mi is a baj pontosan a parabénekkel és miért károsak, főleg gyerekeknek szánt kozmetikumokban. Ez beindította a keresőösztönömet és utánaolvastam, hogy is van ez pontosan. Mik is azok a parabének? A parabén az egy parahidroxibenzoát-alkán, azaz a parahidroxibenzoát-sav alkohollal való kondenzációjából származó észter. Az általános felépítése a következő… Tovább »

A naptejeknek sem lehet már hinni?

Egy francia fogyasztóvédelmi magazin letesztelt tíz, gyerekeknek ajánlott naptejet. A legnagyobb meglepetésükre a 10-ből 6 nem felelt meg a flakonon feltüntetetteknek, főleg a fényvédő faktor tekintetében. A Le Figaro-ban megjelent cikk szerint  a tíz vizsgált naptejből csak négy felelt meg a feltüntetett 30 és 50+ fényvédő faktoroknak:  az Avène, a Mixa Solaire, a Vichy és az… Tovább »

Meddig szopik a baba?

A minap olvastam egy érdekes tudományos cikket. Ebben a kutatásban azt vizsgálták, hogy milyen hosszú a szoptatás biológiailag meghatározott időtartama. Sokan “túlzásnak” tartják a WHO két éves ajánlását (persze nem kizárólagos szoptatásról van szó, hanem egyéb táplálékbevitel melletti szoptatásról), pedig a biológiai norma, tehát amíg a kisgyereknek szüksége van az anyatejre, túlmutat ezen a koron…. Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!